به گزارش روزنامه هنر، به فاصله سه سال از آتش‌سوزی گسترده در موزه ملی برزیل واقع در ریودوژانیرو که بیش از ۲۰ میلیون اثر تاریخی ارزشمند را سوزاند، یک موزه دولتی دیگر در این کشور نیز طعمه حریق شد. موزه تاریخ طبیعی و باغ گیاه‌شناسی دانشگاه میناس گرایس (UFMG) که سال‌ها با کمبود اعتبا...

به گزارش روزنامه هنر، به فاصله سه سال از آتش‌سوزی گسترده در موزه ملی برزیل واقع در ریودوژانیرو که بیش از ۲۰ میلیون اثر تاریخی ارزشمند را سوزاند، یک موزه دولتی دیگر در این کشور نیز طعمه حریق شد. موزه تاریخ طبیعی و باغ گیاه‌شناسی دانشگاه میناس گرایس (UFMG) که سال‌ها با کمبود اعتبار روبرو بود، هفته گذشته دچار آتش‌سوزی شد؛ آتشی که به سه انبار این موزه و محل نگهداری بخشی از ۲۶۰ هزار قطعه تاریخی ارزشمند آن، خسارت سنگینی وارد کرد.  

این موزه که در سال ۱۹۲۷ میلادی تاسیس شد یکی از قدیمی‌ترین موزه دانشگاه‌های برزیل و میزبان مجموعه مهمی از هنر فولکلور، اشیاء باستانی و قومی، اسناد آرشیوی و منابع کتابشناختی و گونه‌های کمیاب از گیاهان برزیلی است. هنوز ابعاد کامل خسارت وارده به موزه مشخص نشده است. اگرچه در این آتش‌سوزی آسیب جانی به کسی وارد نشد به گفته کارکنان، بخش عمده کلکسیون موزه قابل بازیابی نخواهد بود. براساس ارزیابی‌های اولیه، متولیان موزه پیش‌بینی می‌کنند هزاران شی عتیقه از جمله اسکلت‌های باستانی موجود در این مجموعه از بین رفته است که نه تنها بر بخش علمی بلکه بر تاریخ اجدادمان اثر می‌گذارد.

ماریانا لاسردا (Mariana Lacerda) رئیس موزه تاریخ طبیعی برزیل با انتشار بیانیه‌ای درباره آتش‌سوزی اعلام کرد سیم‌کشی برق این ساختمان در سال ۲۰۱۳ به روز شد و آخرین بازرسی فنی سازمان آتش‌نشانی در اکتبر ۲۰۱۸ صورت گرفت. یک ماه قبل از این بازرسی، کارگروهی مستقل از این ساختمان بازدید کرده و به مشکلاتی از قبیل نداشتن گزارش ارزیابی ریسک حریق و نبود شیوه‌نامه‌های ایمنی در خصوص آتش‌سوزی اشاره کرده بود.

در گزارش سال ۲۰۱۵، متولیان موزه ضمن اذعان به آن که از ارزیابی‌های سازمان آتش‌نشانی موفق بیرون نیامده، به برخی نقاط ضعف این بنا از جمله احتمال ریزش سقف اشاره کرده‌اند. این گزارش نشان می‌دهد موزه برنامه‌ای برای حفاظت از مجموعه در برابر حریق یا دیگر بلایا نداشته است.

آنتونیو گیلبرتو کوستا (Antonio Gilberto Costa) که از سال ۲۰۱۳ تا اوت ۲۰۱۹ مدیر این موزه بود در گفت‌وگو با رسانه‌های محلی اعلام کرد در زمان کناره‌گیری از مقام خود ۶۰۰ هزار دلار برای بازسازی و ترمیم این بنا اختصاص داده شده بود که هیچگاه استفاده نشد. به گفته وی، سال گذشته همچنین برنامه‌ای برای تضمین امنیت بنا در برخورد با شرایط فوق‌العاده و اضطراری تدوین شد اما اجرا نشد.  

کوستا در بیانیه خود دانشگاه میناس گرایس را به سهل‌انگاری متهم کرده و می‌گوید قبلا به این دانشگاه درباره خطرهای موجود هشدار داده بود.

اعضای موسسه موزه‌های برزیل (Ibram) اخیرا از این موزه دانشگاه بازدید کردند تا درباره آثار از میان رفته‌ اطلاعات جمع‌آوری کرده و درباره قدم‌های بعدی تصمیم‌گیری کنند.