«فریدون یاوری» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اگرچه همه نیروهای محیط زیست، منابع طبیعی، جمعی از ورزشکاران آموزش دیده و مردم محلی را برای مهار آتش این ۲ نقطه بسیج کرده ایم ام...

«فریدون یاوری» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اگرچه همه نیروهای محیط زیست، منابع طبیعی، جمعی از ورزشکاران آموزش دیده و مردم محلی را برای مهار آتش این ۲ نقطه بسیج کرده ایم اما تاکنون موفق به خاموش کردن آن نشده ایم.

به گفته او، اکنون در ۲ نقطه از منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل شامل نقطه «هیرتا» و «زیر پاسگاه مرزبانی» شاهد شعله ور شدن آتش هستیم که منتظریم آتش به جاده برسد و آنجا با میان بر زدن آتش را مهار و خاموش کنیم.

وی با بیان اینکه حدود ۷۰ نفر از نیروهای محیط زیست، منابع طبیعی و ورزشکار و مردم محلی آموزش دیده در مهار آتش در این منطقه حفاظت شده بسیج شده اند، گفت: وزش باد و مسیر سخت منطقه مانع از مهار کامل آتش شده است.

وی اظهار داشت: ما چندین بار آتش را مهار و خاموش کردیم اما به دلیل وزش باد از نقطه دیگری آتش شعله ور می شود.

یاوری با بیان اینکه ۲۵ دستگاه دمنده برای مهار آتش در اختیار داریم، گفت: تمام تلاش نیروهای مستقر در منطقه مهار آتش و جلوگیری از سرایت و پیشروی آن به آن طرف جاده است.

او خواستار توجه هرچه بیشتر همه اقشار مردم به حفاظت از عرصه های طبیعی و جنگل ها و مراتع شد و افزود: یک سهل انگاری ساده باعث از بین رفتن نعمت های خدادادی، اتلاف وقت و صرف هزینه های گزاف برای مهار آتش سوزی می شود.

آتش سوزی در منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل امروز وارد هفتمین روز خود شد و عصر یکشنبه سه تن از نیروهای مردمی منطقه به نام های «مختارخندانی» از مؤسسین انجمن ژیوای شهرستان پاوه، «یاسین کریمی» عضو کمیته عملیاتی این انجمن و نیز «بلال امینی» در حین مهار آتش جان خود را از دست دادند.

براساس برآوردهای اولیه تاکنون هزار و ۴۰۰ هکتار جنگل و مرتع این منطقه در آتش سوخته است.

منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل باهدف حمایت از گونه با ارزش شوکا و ارزش‌های رویشگاهی با مساحت ۲۳ هزار و ۷۲۴ هکتار در پاییز هزار و ۳۷۴ به عنوان منطقه شکار و تیراندازی ممنوع و در سال ۱۳۷۸ حفاظت شده اعلام شد.

شهرستان پاوه در ۱۲۰ کیلومتری شمال غربی کرمانشاه و در منطقه ای کوهستانی واقع شده که بیش از ۷۷ هزار هکتار منابع ملی شامل جنگل و مرتع دارد، منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل حدود ۲۳ هزار ۷۲۴ هکتار مساحت دارد و در منطقه صفر مرزی در بخش باینگان واقع شده است.

استان کرمانشاه ۲ میلیون و ۴۹۹ هزار هکتار مساحت دارد که ۷۰ درصد آن را عرصه‌های منابع طبیعی با بیش از ۵۲۷ هزار هکتار جنگل و یک میلیون و ۱۹۲ هزار هکتار مرتع تشکیل داده است.